Dolar 28,9401
Euro 31,2489
Altın 1.881,34
BİST 7.980,86
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 13°C
Hafif Yağmurlu
İstanbul
13°C
Hafif Yağmurlu
Per 9°C
Cum 6°C
Cts 9°C
Paz 10°C

Türkiye’nin toplumsal medya uygulaması Alanya’da doğdu

Filistinli iki kardeş tarafından Türkiye’de temelleri atılan toplumsal medya uygulaması Touchapp, 100 binden fazla üyeye ulaştı. Touchapp ile ilgili kurucuları Islam Faisal ve Mohamad Faisal, şu bilgileri verdi:

Türkiye’nin toplumsal medya uygulaması Alanya’da doğdu
REKLAM ALANI
Nisan 25, 2023 9:01 pm
69

Filistinli iki kardeş tarafından Türkiye’de temelleri atılan toplumsal medya uygulaması Touchapp, 100 binden fazla üyeye ulaştı. Touchapp ile ilgili kurucuları Islam Faisal ve Mohamad Faisal, şu bilgileri verdi: “Kaliteli paylaşımların yer aldığı bir platform olarak kullanıcısına vaktini yararlı bir halde geçirmeyi taahhüt ediyoruz. Şu anda kullanıcıların büyük kısmı Türkiye’den. Evvel MENA pazarına, akabinde gelecek 5 yılda dünya geneline yayılmak istiyoruz. Merkezimiz Alanya’da bulunuyor. Alanya’da olmak bizler için büyük bir talih. Her yıl milyonlarca turistin ağırlandığı bu bölge yalnızca turizmle değil gelecekte teknolojiyle de anılabilir. Alanya Türkiye’nin Silikon Vadisi olabilir.” 

Dünyada son yıllarda internet kullanımı süratle artıyor. Telefonlardan elektrikli mesken eşyalarına, arabalardan fabrikalara kadar her şey ile internet üzerinden haberleşiliyor. Kullanıcılar da akıllı telefonları üzerinden toplantılara katılıyor, küçük ekrandan bir tıkla dünyanın rastgele bir yerine ulaşabiliyor. Tüm bunların dışında vaktin büyük çoğunluğu da geliştirilen toplumsal medya uygulamalarında geçiriliyor. Toplumsal medya uygulamalarına artan ilgi de yatırımcıları bu istikamete çevirdi. Tanınan uygulamalar bilhassa ABD ve Çin üzere ülkelerde ortaya çıkarken, Türkiye’den de bu istikamette bir atılım geldi. Uzun yıllar evvel Türkiye’ye yerleşen ve farklı alanlarda yatırımlar yapan Filistinli iki kardeş Islam Faisal ve Mohamad Faisal, Alanya’da toplumsal medya platformu Touchapp’i kurdu. Türkiye’den doğan Touchapp ile dünya çapında toplumsal bağlantı anlayışını değiştirmeyi, kişiselleştirilebilir bir toplumsal medya platformu yaratmayı amaçladıklarını tabir eden Touchapp Kurucu Ortağı Islam Faisal, “Kaliteli paylaşımların yer aldığı bir platform olarak kullanıcısına vaktini yararlı bir biçimde geçirmeyi taahhüt ediyoruz. Ortak fikirli insanları buluşturan ve bugüne kadarki toplumsal medya platformlarından ayrışarak fark yaratan bu uygulamayı, Türkiye’den dünyaya tanıtmış olmaktan büyük memnunluk duyuyoruz.” dedi.  

SOSYAL İRTİBAT GEREKSİNİMİNİ KARŞILIYORUZ 

Touchapp’in kuruluş kıssasını anlatan Islam Faisal, “Bir akşam kendime; dünyanın rastgele bir yerindeki bireylerle din, lisan, ırk, maddi durum, toplumsal durum fark etmeksizin, yalnızca insani açıdan rastgele bir dış etken olmadan samimice tecrübelerimizi, fikirlerimizi, hislerimizi nasıl paylaşabileceğimizi sordum. Mevcut toplumsal ağlarda bunu bulamadım. Ben de insanların toplumsal irtibat muhtaçlıklarını karşılayan bir toplumsal ağ kurmaya karar verdim. Bu esnada tüm dünyaya hayatta kalabilmek için dayanışmak gerektiği dersini veren pandemiyi yaşıyorduk. Birbirimizle irtibatımızın kıymetini artırmak, kendimiz ve gelecek jenerasyonlar için daha yeterli şeyler inşa etmek için insanlığımızı her şeyin önüne koymamız gerektiğini biliyordum. Türkiye’de Alanya’dan kardeşim ve ben, insanlık ve paha bildirisinin, dünyanın gelecekte karşılaşabileceği zorluklar ve imtihanlar karşısında hayatta kalmamızı sağlayabileceğine inandık.” diye konuştu.

ALANYA ‘SİLİKON VADİSİ’ OLABİLİR 

Kuruluşlarından bu yana 100 bin aboneye ulaştıklarını lisana getiren Islam Faisal, şunları söyledi: “Bunların büyük kısmı Türkiye’den. Evvel MENA pazarına, akabinde gelecek 5 yılda dünya geneline yayılmak istiyoruz. Merkezimiz Alanya’da bulunuyor. Şu anda bünyemizde 45 kişiyi istihdam ediyoruz. Artan üye sayılarımızla birlikte çalışan sayımız da her geçen gün artıyor. Alanya’da olmak bizler için büyük bir baht. Her yıl milyonlarca turistin ağırlandığı bu bölge yalnızca turizmle değil gelecekte teknolojiyle de anılabilir. Alanya Türkiye’nin Silikon Vadisi olabilir.” Uygulamanın güvenliğinden de bahseden Islam Faisal, “Veriler, Google’ın bulut hizmetlerinde saklanıyor. Tedbir maksatlı olarak da Touchapp kullanıcılarının hassas datalarını talep ve takip etmiyoruz. Ayrıyeten, Touchapp’ın kodlaması inançlı bir halde oluşturuldu ve müdafaayı güzelleştirmek için de tertipli olarak denetim ediyor ve güncelliyoruz.” tabirlerini kullandı. 

‘DÜNYAYI KÜÇÜK BİR KASABA HALİNE GETİRMEK İSTİYORUZ’

İki kardeş olarak finans ve hemşirelik alanlarında eğitim gördüklerini söyleyen Touchapp Kurucu Ortağı Mohamad Faisal, “Türkiye’de ailelerimiz müteahhitlik, otomotiv, otelcilik alanlarında yatırımlar yaptı. Biz de Türkiye’de kazandığımız yüz binlerce dolarlık kaynağı, yeniden Türkiye’de teknolojiye yatırmış olduk. Touchapp toplumsal bağlantı konsepti, kullanıcıların rastgele bir coğrafik sınırlama olmaksızın dünyanın her yerindeki misal fikre sahip beşerlerle temas kurma imkanı vererek, insanların birbirleriyle irtibat kurma gereksinimlerini karşılayacak formda oluşturuldu. Her kullanıcı yer fark etmeksizin soru sorabilir, fikrini paylaşabilir, ilgilenen topluluklara yeteneklerini sergileyebilir. Böylece bir kıymet üretilebilir ve topluluk üyeleri ortasında entelektüel irtibat geliştirilir. Toplumsal medyayı vakit kaybetmek için değil, yarar sağlamak için kullanabilirsiniz. Dünya, kullanıcının pozisyonları ve toplulukları ortasında hudutlar olmaksızın serbestçe hareket edebileceği küçük bir kasaba haline gelir ve birebir vakitte büyük topluluktan en çok paylaşımda bulundukları şahısları ekleyerek kendi toplumlarını kurmaya başlayabilirler.” diye konuştu. 

‘INFLUENCER YOK, TOPLULUK ÖNDERİ VAR’

Touchapp’ın, her kullanıcı için ortak zihne sahip insanlara ulaşmak için eşsiz bir tahlil sunduğunun ve ortalarındaki kıymetli bağlantısı teşvik ettiğinin altını çizen Mohamad Faisal, “Toplulukla paylaşılan tüm içerikler, rastgele bir nefret söylemi, zorbalık yahut ırkçılık taşımadığından emin olmak için Touchapp tarafından gözden geçirilir ve topluluk üyelerinin birbirleriyle etkileşime girmesi için pak ve inançlı bir ortam sağlanır. Öte yandan Touchapp toplumsal medyada mahremiyetin manasını değiştirmiş, mevcut toplumsal ağlarda özel hayatın düzmeceliği ve teşhiri kullanıcılar için büyük sorun oluşturduğundan, Touchapp özel hayat içeriklerini kullanıcıların mahremiyetinin korunmasını artırmak için yalnızca aile ve arkadaşlardan seçilmiş kullanıcılarla paylaşılmak üzere ayırmaya imkan verir. Ayrıyeten, Touchapp platformu içinde ‘influencer’ yoktur. Paylaştıkları bedelli içerikler ve bilgilerle her toplum için yarar sağlayan topluluk önderleri vardır. Bununla birlikte, algoritmanın takipçi sayısı ve popülerliğe nazaran tercihleri olmaksızın, tüm kullanıcılar topluluğa eşit erişim bahtına sahiptir. Kullanıcılar her vakit yalnızca kendi ilgi alanlarına yönelik içerikleri algoritma müdahalesi olmadan görme ayrıcalığına sahipler ve bu tercihlerini de istedikleri vakit değiştirebiliyorlar.” sözlerini kullandı. 

GELİR GETİREN MODELLER YARATILDI

Touchapp kullanıcılarına gelir getirici modeller de yarattıklarını söz eden Mohamad Faisal, kelamlarına şöyle devam etti: “Touchapp kullanıcıları pek çok formda para kazanabilir. Birinci olarak, topluluk için kıymetli içerik yaratarak Touchapp’ten direkt dayanak alabilir. Touchapp şu anda 500’ün üzerinde topluluk önderini destekliyor. Akıllı pazarlama özellikleri sayesinde olağan kullanıcılar dahi Touchapp ile para kazanabilir. Gereksinim ve ilgilerine nazaran reklamları izleyerek direkt gelir elde edebilirler. Kullanıcılar ayrıyeten, görmek için üyelik gerektiren ve özel seçilmiş premium içerikler barındıran işletme hesapları oluşturabilir. Ayrıyeten, Touchapp olarak, toplulukla paylaşılan tüm içeriği incelerken palavra haberlerin yayılmasını önlemek için elimizden geleni yapıyoruz. Gelecekte haber paylaşımı, emniyetli haber kaynağı olan gazetecilere özel olacaktır. Bu kapsamda gazetecilerin ‘basın hesabı’ ismiyle özel bir hesapları olacak ve içerikleri öbür içeriklerden farklı görünecek. Böylelikle, kullanıcılar yayıncının sağlam bir haber kaynağı olduğunu anlayabilecek.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.