Dolar 28,9049
Euro 31,4555
Altın 1.913,25
BİST 8.026,27
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 20°C
Parçalı Bulutlu
İstanbul
20°C
Parçalı Bulutlu
Cts 20°C
Paz 11°C
Pts 13°C
Sal 14°C

Tabip Göçünde 2023 Kestirimi: 4 Bin!

Türk Tabipler Birliği (TTB), 2023 yılının birinci üç ayında yurt dışına gitmek için ‘iyi hal belgesi’ müracaat sayılarını açıkladı. 

Tabip Göçünde 2023 Kestirimi: 4 Bin!
REKLAM ALANI
Nisan 5, 2023 7:59 pm
73

Türkiye’de yurt dışına göç eden meslek kümeleri içerisinde birinci sırayı doktorlar ve sıhhat çalışanları alıyor. Tabip göçü Türkiye’nin önde gelen önemli problemleri ortasında yer alıyor. Türk Tabipler Birliği (TTB), 2023 yılının birinci üç ayında yurt dışına gitmek için ‘iyi hal belgesi’ müracaat sayılarını açıkladı.  Bu yılın birinci 3 ayında 700 tabip yurt dışına gitmek için uygun hal dokümanı müracaatında bulundu. 2022 yılı birinci üç ayında 567 doktorun düzgün hal evrakı müracaatında bulunduğu belirtildi. Bilim Sıhhat Haber Ajansı’nın (BSHA) edindiği bilgilere nazaran bu yılın birinci üç ayında; İstanbul’dan 272, Ankara’dan 82 ve İzmir’den 46 tabip âlâ hal evrakı için başvurdu. Yılın birinci üç ayındaki 700 müracaatın 400’ü üç büyük kentten yapıldı.

BSHA’nın görüştüğü İzmir Tabip Odası Lideri Dr. Süleyman Kaynak, TTB ve tabip odalarından düzgün hal evrakı almadan da yurt dışına giden tabiplerin olduğunu bu nedenle müracaatların geçen yıla nazaran daha fazla olacağının iddia edildiğini geçen yıl 3 bine yakın tabibin yurt dışına çıktığını, bu yılki sayının 4 bini aşacağını düşündüklerini, AKP hükümetinin devamlılığı halinde doktor göçünde çok yüksek sayılar olacağını, patlama yaşanabileceğini söyledi. 

Hekim Göçünde 2023 Kestirimi: 4 Bin!

Başvuruların Yarıdan Fazlası 3 Büyük Kentten

TTB, 2023 yılının birinci 3 ayında yurt dışına gitmek için ‘iyi hal belgesi’ almak üzere 700 tabibin başvurduğunu açıkladı. BSHA’nın edindiği bilgilere nazaran; 700 müracaatın; 272’si İstanbul, 82’si Ankara ve 46’si İzmir’den yapıldı. Buna nazaran üç büyük kentten toplam 400 müracaat yapıldı. TTB, “deprem bölgesinde vazife alan tabipler başta olmak üzere tüm meslektaşlarımızı tüketen ağır, inançsız ve teminatsız çalışma şartları sona erdirilmelidir” açıklamasında bulundu. 

2023 Kestirimi: 4 Binden Fazla Doktor Gider!

2022 yılında Türkiye’den 3 bine yakın doktorun yurt dışına giderek, ülkeyi terk ettiği belirtilirken, bu sayının bu yıl 4 bini geçmesi kestirim ediliyor. Pekala tabipler neden gidiyor? İzmir Tabip Odası Lideri Dr. Süleyman Kaynak, BSHA’nın sorularını yanıtlayarak doktorların yurt dışına gitme nedenlerine ait açıklama yaptı. Kaynak, bilhassa genç doktorlardan gidişlerin daha fazla olmasına dikkat çekerek, “2022 yılında 3 bine yakın tabip yurt dışına gitti. TTB’nin açıkladığı 2023 yılı güzel hal dokümanı müracaat sayılarını dikkate alırsak, TTB ve tabip odalarından düzgün hal dokümanı almadan da yurt dışına giden tabiplerin olduğunu da hesaba katarsak geçen yıla nazaran tabip göçünde artışın daha fazla olacağını söyleyebiliriz. 2023 yılı birinci üç ayında 700 doktor müracaatta bulunmuş, buradan da hareketle bu yıl 4 binden fazla tabibin yurt dışına göç edeceğini kestirim ediyoruz. Seçim sürecindeyiz, mevcut hükümetin devamı halinde doktor göçü katlanarak artacaktır” dedi. 

Hekimler ‘Meslekten Men’ Riski ve Şiddet Sarmalında! 

AKP milletvekilleri tarafından TBMM Başkanlığı’na sunulan ve meclis Sıhhat Komitesinde görüşülen 38 Unsurluk Torba Yasa Tasarısının, hekimlik mesleğine ait meslekten uzaklaştırma, men üzere en önemli mevzuları içeren unsurlar geri çekildi. Geçtiğimiz hafta TTB, tabip odaları ve hekimlik sendikaları tarafından büyük reaksiyon toplayan yasa teklifi gündeminin, tabiplerin üzerindeki tedirginliği ve değersizlik hissini daha da fazlalaştırdığını söyleyen Süleyman Kaynak, “Malpraktis alanındaki düzenlemeler yetersizken, bir de geçtiğimiz hafta hükümet tarafından meclise sunulan bir kanun teklifinde tabiplerin meslekten uzaklaştırma ve men edilmesi konusu gündeme geldi. Komitede geri çekilen unsurun, bu hususları içeren bir yasa teklifinin meclise sunulmuş olması dahi kabul edilemez. Tabipler ‘bir eksikliğin bir yanılgın olursa seni meslekten men ederim’ tehdidi altında. Türkiye’de pratik olarak hekimlik yapma imkanı ortadan kaldırılmak isteniyor” değerlendirmesinde bulundu.  (BSHA – Bilim ve Sıhhat Haber Ajansı)

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.