Dolar 28,8960
Euro 31,4606
Altın 1.923,44
BİST 8.026,27
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 11°C
Hafif Yağmurlu
İstanbul
11°C
Hafif Yağmurlu
Pts 13°C
Sal 12°C
Çar 13°C
Per 10°C

Sarsıntının Akabinde Çalışanların Yüzde 84’ü Ruhsal Dayanak İstiyor

Gençlerin meslek platformu Youthall, yaşadığımız sarsıntının akabinde çalışma hayatının nabzını tutan “Deprem Sonrası İş Dünyasında Gündem ve Yetenek Yönetimi” araştırmasının sonuçlarını açıkladı.

Sarsıntının Akabinde Çalışanların Yüzde 84’ü Ruhsal Dayanak İstiyor
REKLAM ALANI
Mart 31, 2023 8:11 pm
59

Gençlerin meslek platformu Youthall, yaşadığımız sarsıntının akabinde çalışma hayatının nabzını tutan “Deprem Sonrası İş Dünyasında Gündem ve Yetenek Yönetimi” araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Zelzelenin akabinde şirketlerin hareketlerini, yaklaşımlarını ve yakın devir planlarını ortaya koyan araştırmaya farklı kentlerden ve değişik bölümlerden 100’ü aşkın şirket katıldı. Araştırmaya katılan şirketlerin tamamı zelzele bölgesine yardım çalışması gerçekleştirdiklerini belirtirken, yüzde 60,3’ünün sarsıntıdan direkt etkilendiği tespit edildi. Şirketlerin afet sonrasında çalışanlardan aldığı geri bildirimlere nazaran ise çalışanlar sarsıntı sonrası devirde yüzde 83,6 oranla en çok ruhsal takviyeye gereksinim duyuyor.

 

Yaşadığımız zelzele afetinin akabinde birçok şirket bölgedeki çalışanları, şubeleri yahut operasyonları nedeniyle zelzeleden ziyan gördü. Şirketler yardım faaliyetleri gerçekleştirirken pek çok açıdan olumsuz etkilenen çalışanlarının gereksinimlerine hangi uygulamalarla dayanak olacaklarını da hareket planlarında birinci sıraya alırken, zelzele bölgesinde yaşayan şahıslara uzun devirli yarar sağlamak için istihdam çalışmalarını hayata geçirmeye başladı. Gençlerin meslek platformu olarak iş dünyasının ve gençlerin nabzını tutan birçok araştırmaya imza atan, sarsıntının çabucak akabinde da büyük ilgi gören #Seninleyiz Genç istihdam Seferberliği’ni başlatan Youthall, “Deprem Sonrası İş Dünyasında Gündem ve Yetenek Yönetimi” araştırması ile mevcut gündemin; yapılan takviyelerin, gelişen gereksinimlerin ve değişen yetenek idaresinin durumunu ortaya koydu. Çevrimiçi ortamda mart ayının birinci çeyreğinde yapılan araştırmaya 108 şirket ve kurum katıldı.

 

Şirketlerin yüzde 72,6’sı “yardımlara devam” dedi

Teknoloji, sıhhat, otomotiv, FMCG gibi farklı sektörlerden iştirakçilerin yer aldığı araştırmada, şirketlerin tamamı zelzele bölgesine yardımda bulunduklarını belirtirken, bu şirketlerin %72,6’sı yardımlarını uzun vadeli devam ettirmeyi planladıklarını belirtti.

 

Her 5 şirketten 3’ünün (yüzde 60,3) sarsıntıdan direkt etkilendiğini ortaya koyan araştırmada, iştirakçi şirketlerin yüzde 75,7’si çalışanlarının gönüllülük projelerine katılabilmelerini kolaylaştıran gönüllülük müsaadesi üzere imkanlar tanırken, bu husus özelinde çalışanlarına rastgele bir imkan tanınmadığını belirtenlerin oranı yüzde 24,3 oldu. 

 

Psikolojik dayanak uygulamasını, maddi dayanak ve uzaktan çalışma imkânı takip etti

Şirket yöneticilerine deprem sonrası hangi alanda kendilerini ve çalışanlarını destekleme gereksinimleri olduğu sorusuna; ruhsal takviye sağlanması yüzde 83,6 ile birinci sırada yer alırken, en çok görülen öbür gereksinimler ise maddi dayanak (yüzde 53), uzaktan çalışma imkanı (yüzde 51) ve yeni yan haklar (yüzde 22) olarak lisana getirildi. Ayrıca, inançlı iş ortamı, kentler ortası çalışma imkanı ve farklı eğitim taleplerine verilen karşılıklar, toplamda %4,2’lik bir bölümü oluşturdu.

 

Şirketlerin yüzde 46’sının sarsıntıdan etkilenenlere özel istihdam planı var

Deprem bölgesinde yaşayan ya da direkt etkilenen şahıslara yönelik hayata geçirilen istihdam planlarına yönelik görüşlerin de alındığı araştırmada şirketlerin yüzde 46’sı ‘evet’ özel istihdam planımız mevcut dedi. Araştırmaya katılan şirketlerin yalnızca yüzde 16’sı bu türlü bir plana sahip olmadıklarını belirtirken, yüzde 38 oranında süreç şu an “belirsiz” yanıtını verdi. 

 

 

Gençlerin meslek platformu Youthall’un “Deprem Sonrası İş Dünyasında Gündem ve Yetenek Yönetimi” araştırması istihdam oranlarını, öne çıkan departmanları ve şirketlerin istihdam özelindeki vakit planlarını da ortaya koydu.

 

Araştırma kapsamında özel istihdam planı olan şirketlerin %47’si, 1 ila 5 kişi ortasında istihdam sağlayacaklarını belirtirken, %29’u bu istihdamları IT ve AR-GE/Üretim alanlarında planladıklarını söz etti.

 

Araştırmada, 5-15 kişi ortasında özel istihdam sağlayacak şirketlerin oranının %36 olarak gözlemlendiği, şirketlerin %41,2’sinin işe alımlara bir ay içinde başlayacakları belirlendi.

 

Aykan: “Şirketlerin dayanağının ne kadar değerli olduğunu bir sefer daha görmüş olduk”

Raporun sonuçlarını yorumlayarak zelzeleden etkilenen gençlerin yine istihdamının teşvik edilmesi için yapılan çalışmaların daha geniş kitlelere duyurulması ve farkındalığın artması gerektiğini vurgulayan Youthall’un Kurucu Ortağı ve CEO’su Emre Aykan, “İstihdam seferberlik çalışmalarına katılan şirketlerin çoğalması ve iş dünyasının üzerine daha çok sorumluluk alması gerektiğine inanıyoruz.  Seferberlik projelerine daha çok iştirak hem iş dünyasına hem de topluma katkı sağlayacak, çift taraflı bir kazanım sunacaktır. Bu formda sarsıntıdan etkilenen gençlerin iş hayatına geri dönüşü ve entegrasyonu kolaylaşacaktır” dedi.

 

“Seninleyiz” diyen şirketlerden istihdamın yanı sıra farklı takviyeler de devam ediyor

Youthall’un sarsıntı sonrası periyotta süratle başlattığı ve hem şirketlerin hem de gençlerin ağır ilgi gösterdiği #Seninleyiz Genç İstihdam Seferberliği, zelzeleden etkilenmiş gençleri desteklemek isteyen kurum ve kuruluşlarla buluşturmaya devam ediyor.

 

Araştırmaya dahil olan ve Seninleyiz istihdam seferberliğine katılan şirketler, zelzeleden etkilenen gençlere hangi alanlarda takviye verdikleri sorusuna şu halde karşılık verdi: Şirketler, yüzde 81 ile en çok istihdam açısından dayanak olduklarını belirtirken, bu takviyesi sırasıyla yüzde 28,6 oranla mentorluk dayanağı ve yeniden birebir oranla ruhsal takviye takip etti. Teknolojik aygıt üzere eser gereksinimleri (%14,8), eğitim takviyesi (%9,5) ve burs dayanağı (%4,8) de sağlanan takviyeler ortasında yer aldı. İştirakçi şirketlerin yüzde 4,8’i ise tüm bu açılardan takviye sağladıklarını belirtti.

 

#Seninleyiz istihdam seferberliği son müracaata kadar devam edecek

Youthall’un Kurucu Ortağı ve CEO’su Emre Aykan, “Depremden çabucak sonra Youthall olarak başlattığımız #Seninleyiz Genç İstihdam Seferberliğini büyük bir ilgi ile sürdürmeye devam ediyoruz. Şimdiye kadar 500’den fazla şirket ve 9 bini aşkın zelzeleden etkilenen genç harekete geçti. Son müracaat gelene dek, tüm gençlere ulaşana kadar #Seninleyiz demeye ve elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz.” diyerek seferberliğe şimdi katılmamış şirketleri de davet etti.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.