Dolar 28,9049
Euro 31,4555
Altın 1.913,25
BİST 8.026,27
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 20°C
Parçalı Bulutlu
İstanbul
20°C
Parçalı Bulutlu
Cts 20°C
Paz 11°C
Pts 13°C
Sal 14°C

Lider Çalık, CHP Kümesi İsmine Konuştu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) 2022 Yılı Faaliyet Raporu’nun görüşüldüğü meclis toplantısında CHP kümesi ismine konuşan Beylikdüzü Belediye Lideri Mehmet Murat Çalık, Ekrem İmamoğlu idaresindeki İBB’nin 39 ilçeye adaletli hizmet götürdüğünü söyledi. İBB’nin 2022 yılındaki yatırımlarından memnuniyet duyduğunu tabir eden Lider Çalık, “İstanbul’da bu değişim kök saldı. İstanbul bu kazanımlarından geri adım atmayacak.

Lider Çalık, CHP Kümesi İsmine Konuştu
REKLAM ALANI
Nisan 16, 2023 8:12 pm
59

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) 2022 Yılı Faaliyet Raporu’nun görüşüldüğü meclis toplantısında CHP kümesi ismine konuşan Beylikdüzü Belediye Lideri Mehmet Murat Çalık, Ekrem İmamoğlu idaresindeki İBB’nin 39 ilçeye adaletli hizmet götürdüğünü söyledi. İBB’nin 2022 yılındaki yatırımlarından memnuniyet duyduğunu tabir eden Lider Çalık, “İstanbul’da bu değişim kök saldı. İstanbul bu kazanımlarından geri adım atmayacak. 

Türkiye Cumhuriyeti’nin ikinci yüzyılı başlarken Türkiye, fikri hür vicdanı hür insanların ülkesi olarak, tercihini akıldan bilimden demokrasi ve vicdandan yana yapacak” diye konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) nisan ayı meclis toplantısının 3.birleşimi, İBB’nin Saraçhane’deki yerleşkesinde yapıldı. 2022 Yılı Faaliyet Raporu’nun İBB Lideri Ekrem İmamoğlu tarafından kamuoyuyla paylaşıldığı toplantıda Cumhuriyet Halk Partisi Kümesi ismine Beylikdüzü Belediye Lideri Mehmet Murat Çalık kelam aldı. Konuşmasına Kahramanmaraş merkezli sarsıntılarda hayatını kaybedenleri anarak başlayan Lider Çalık, afet sürecinde misyon alan başta İBB ve İstanbul belediyeleri olmak üzere emeği geçenlere teşekkür etti. Zelzelenin yaralarını sarmaya devam ettikleri tabir eden Lider Çalık, “2 aydır takviye olmaya, insan onuruna yakışır bir biçimde dayanışma ruhuyla sarıp sarmalamaya çalışıyoruz. Bu dayanışma ve kardeşlik ruhu siyaset dâhil tüm olguların üstünde yer alıyor. Ülkemizin afet geçmişinden bize kalan ve tarihi bir sorumluluk olarak önümüzde duran bu gerçekliğe karşı harekete geçmemiz gerekir. Zelzele bize artık harekete geçin diyor ve bir türlü harekete geçmiyoruz. Bunun latifesi yok, bunun sonu yıkım. Bunun sonu düpedüz cinayet. Biliyoruz ki ülkemiz bir zelzele jenerasyonu üzerinde. Sarsıntıyla ömür kültürünü artık oluşturmak zorundayız. Bu bizim vatan borcumuzdur. Tüm yükü ile duran ortak sorumuz şu: Muhtemel bir İstanbul sarsıntısında bu acıların yaşanmasını nasıl engelleyeceğiz? Bu soruya yanıt bulmak zorundayız” diye konuştu.

“Merkezi idareyle lokal idarelerin el ele vermesi gerekiyor”

Olası İstanbul sarsıntısında alınması gereken tedbirleri sıralayan Lider Çalık, “Marifet afet risklerini konuşmak değil, afet risklerini azaltmak için tedbirler almaktır. 11 vilayetimizde yaşadığımız bu felaket adeta beklenen İstanbul zelzelesinin fragmanı. Gelin bu aynaya olası bir zelzelenin penceresinden bakalım. Elimizi vicdanımıza koyarak bakalım. Gerçeklerle yüzleşerek bakalım. Bizi kıskanan, raflarında eser bulmanın güç olduğunu sav ettiğimiz Almanya’nın en büyük kenti Berlin’in nüfusu 3.6 milyondur.

İstanbul’un nüfusu ise 16 milyon. İPA’nın geçtiğimiz ağustos ayında yayımladığı rapora nazaran; 7.5 büyüklüğünde bir zelzelede hasar alacak bina sayısının 500 bine ulaştığı görülüyor. Ortalama bir Avrupa kentinin toplam nüfusu kadar hasarlı yapımız olacak. 100 bine yakın bina ağır hasar görecek. Zelzele yalnızca binaları yıkmayacak, hayatlarımızı altüst edecek. Çabucak alarm vermemiz gerekiyor. Merkezi idareyle mahallî idarelerin el ele vermesi ve bir afet stratejisi geliştirmesi gerekiyor” sözlerini kullandı.

“2000 yılında yaklaşık 8 milyon olan nüfus bugün 16 milyona çıktı”

İstanbul’un aldığı göçle ilgili rastgele bir tedbir alınmadığının altını çizen Lider Çalık, “1994 belediye seçimlerinde Sayın Erdoğan, “İstanbul’un nüfusu 7 milyona dayanmıştır. Bu halde büyüyen bir kenti yönetmek imkânsızdır. Siyasi iktidar İstanbul’a göçü engellemek için önlemler almak zorundadır’ demişti. 2000 yılında yaklaşık 8 milyon olan nüfus bugün 16 milyona çıktı. Artık beşere sormazlar mı Buna niçin müsaade verdiniz? Bu büyük göçü durdurmak, hiç değilse azaltmak için gerekli tedbirleri niçin almadınız? Tarihin ve İstanbul’un huzurunda soruyorum size: Neden? Daima kilo alan devasa bir vücudu nasıl sağlıklı kılacaksınız? Nasıl hastalıklardan koruyacaksınız? Koruyamazsınız. Yönetmek için esaslı tedbirler almanız gerekiyor. Aldınız mı, almadınız. Denetimsiz bir biçimde büyüyen ve çarpık bir biçimde kentleşen, sıkıntıları kangren olmuş bu kente neşter vurdunuz mu? Hayır vurmadınız. Meğer zelzele gerçeği 17 Ağustos 1999’da yüzümüze bir tokat üzere çarpmıştı. Çok üzülmüş, kahrolmuş ve çok ağlamıştık. O periyodun koalisyon hükümeti olayın sıcaklığı ve motivasyonu ile yasa ve yönetmelikleri süratle meclisten çıkardı. Pekala, bu hoş ülkemizi son 20 yıldır tek başına yöneten sizler 7.5 şiddetinde zelzelede mezar olma potansiyeli taşıyan yüzbinlerce yapının imar ve ıslahı için ne yaptınız?” dedi.

“Kahramanmaraş sarsıntısı olmasaydı 8. imar affı yoldaydı”

Konuşmasında imar barışı uygulamasını da eleştiren Lider Çalık, “Açık konuşalım. Zelzeleye karşı kamunun elini kolunu bağlayan uygulamalardan birisi de İmar Barışı ismi altında çıkartılan imar aflarıdır. Siz barışabilirsiniz fakat muhtemel bir sarsıntı bu yapılarla barışmaz. 20 yılda 7 imar affı çıkarıldı. 6 Şubat Kahramanmaraş sarsıntısı olmasaydı, 8. si yoldaydı. Tüm bu çarpıklıklara, engellemeler karşın biz tekrar de lokal idareler olarak, yönettiğimiz kentleri sarsıntıya hazırlıklı, güçlü ve dirençli bir kent haline getirmek zorundayız ve bunu dar bütçemizle, kısıtlı kaynaklarımıza karşın elimizden geleni yapmak zorundayız. Zira biz mazeret değil beceri gösterenlerdeniz. Önümüze çıkarılan bürokratik pürüzleri aşarak, Silivri’de, Eyüp’te, Beylikdüzü’nde, Pendik’te, ve birçok ilçemizde, ‘İstanbul Yenileniyor’ şiarıyla kapsamlı bir kentsel dönüşüm çalışmalarına başladık. Bu dönüşüm asla yalnızca bina odaklı değil. Bu dönüşümle vatandaşlarımızın sağlam konutlarda yaşamasını sağlamakla kalmıyor, Yaşadıkları bölgeyi yeşil alanlar ve toplumsal alanlarla da donatıyoruz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi insiyatif alarak tüm ülkede sistemi değiştirecek adımlar attı. İstanbul için bir sarsıntı seferberliği başlattı. Bakanlığa Zelzele Kurulu kurulması teklifinde bulundu. Binaların yeni risk durumunu anlamak için Süratli Tarama Tekniği İstanbul tarihinde birinci sefer yapılmaya başlandı. Kentsel dönüşüm projeleri, risk tespit ve risk azaltım çalışmaları, afet toplanma ve barınma alanları, afetle çaba donanımlarının yenilenmesinin yanı sıra; riskli yapıların dönüştürülmesini teşvik etmek gayesiyle ruhsatlı yapıların dönüşümü plan notu çalışması yapıldı. Bu ülkede bir ortak akıl çağını başlatmak siyaset üstü bir yaklaşımla, merkezi idare ile mahallî idare iş birliğiyle, toplumsal konut ve toplumsal kiralık konut üretecek, bir sistem kurmak zorundayız” formunda konuştu.

“İmamoğlu idaresindeki İBB, 39 ilçeye adaletli hizmet götürmektedir”

İBB’nin 2022 yılındaki yatırımlarından memnuniyet duyduğunu tabir eden Lider Çalık, “Ekrem İmamoğlu idaresindeki İBB, 39 ilçeye adaletli hizmet götürmektedir. İBB, 2022 yılında toplam 26 milyar 824 milyon lira yatırım harcaması gerçekleştirdi. 150 günde 150 proje kapsamında hayata geçirilen 190 projenin her biri İstanbul için eşsiz birer hizmettir. Biliyorsunuz bunu da 300 gün 300 proje olarak revize ettik ve 2023 yılı içinde de açılış ve temel atmalarla yolumuza devam ediyoruz” dedi.

“Beylikdüzü metrosunu yapmak da bize nasip olacak”

2022 yatırım harcalamalarının ayrıntılarını paylaşarak Sefaköy-Beylikdüzü-Tüyap metro çizgisine da değinen Lider Çalık, 2002 yılında projelendirilen çizginin 2008 yılında temelinin atılacağının söylendiğini belirterek “2014 yılında, “Yakın vakitte Beylikdüzü’nde yaşayanlar kullanacak” denilen metro, 15 sene evvel ‘temelini atıyoruz’ dediğiniz Beylikdüzü metrosuna ne oldu? Ulaşım sistemlerinin inşasının siyasi nedenlerle engellenmesi vicdani değildir. İnşallah Beylikdüzü metrosunu yapmak da bize nasip olacak” sözlerini kullandı.

“İstanbul’da bu değişim kök saldı”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kendini yenilikçi ve kapsayıcı bir yapıya dönüştürdüğünü tabir eden Lider Çalık, “İstanbul’da bu değişim kök saldı. İstanbul bu kazanımlarından geri adım atmayacak. Türkiye Cumhuriyeti’nin ikinci yüzyılı başlarken, Türkiye, fikri hür vicdanı hür insanların ülkesi olarak, tercihini akıldan bilimden demokrasi ve vicdandan yana yapacak. Vazifesi Türkiye’nin taze güçlerine verecek. Ülkemizi bu günkünden çok daha varlıklı, bugün olduğundan çok daha güçlü yapacağız. Türkiye’yi güçlü bir ülke yapacağız ve halkımız bu zenginlikten hakkına düşeni adil bir biçimde alacak” diye konuştu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.