Dolar 28,8960
Euro 31,4606
Altın 1.923,44
BİST 8.026,27
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 11°C
Hafif Yağmurlu
İstanbul
11°C
Hafif Yağmurlu
Pts 13°C
Sal 12°C
Çar 13°C
Per 10°C

Eski Eş Saldırısına Uğrayan Dr. Ayşe Güneş’e, TTB Bayan Kolundan Takviye

Çanakkale Tabip Odası Lideri Dr. Ayşe Güneş’in eski eşi Niyazi Akay tarafından hastane bahçesinde bıçaklı hücuma uğraması ile ilgili basın açıklaması düzenledi.

Eski Eş Saldırısına Uğrayan Dr. Ayşe Güneş’e, TTB Bayan Kolundan Takviye
REKLAM ALANI
Nisan 14, 2023 2:48 am
51

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Bayan Hekimlik ve Bayan Sıhhati Kolu, Çanakkale Tabip Odası Lideri Dr. Ayşe Güneş’in eski eşi Niyazi Akay tarafından hastane bahçesinde bıçaklı hücuma uğraması ile ilgili Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi’nde basın açıklaması düzenledi. TTB Merkez Kurulu Lideri Dr. Şebnem Korur Fincancı ve Merkez Kurulu üyesi Dr. Adalet Çıbık ve TTB Bayan Hekimlik ve Bayan Sıhhati Kolu Yürütme Heyeti üyelerinin katıldığı harekete SES ve Çanakkale Bayan Dayanışma Platformu da dayanak verdi.

 Kadın cinayetleri politiktir

Basın açıklamasını okuyan Dr. Adalet Çıbık, TTB’nin uzun vakittir toplumsal cinsiyet eşitliği çabası verdiğini ve son olarak 73. Büyük Kongresi’nde “Cinsel Şiddeti Tedbire ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini Destekleme Yönergesi”ni oybirliği ile kabul ettiğini hatırlattı. Toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin mevcut siyasetler tarafından beslenip derinleştirildiğini tabir eden Çıbık, “Yaratılan bu zehirli erkeklik bayanı birey olarak görmemekte, malı üzere sahiplenmekte, her şartta üzerinde hak tez edip tahakküm kurma, eziyet etme, gerekirse hayatını elinden alma yetkisine sahip olduğunu sav etmektedir. O yüzden ülkemizde her gün ortalama üç bayan cinayeti işlenmekte bayana şiddet ile ilgili haber duymadığımız gün geçmemektedir. O yüzden her vakit olduğu üzere bir sefer daha tekrar ediyoruz. Bayan cinayetleri politiktir. Lakin politik düzenlemelerle önlenebilir” dedi.

Hiçbir Bayanı Yalnız Bırakmayacağız!

TTB Bayan Hekimlik ve Bayan Sıhhati Kolu olarak hiçbir bayanı ve hiçbir bayan meslektaşını yalnız bırakmayacaklarını tabir eden Çıbık, kendisi de bir tabip olarak Niyazi Akay’ın saldırısının tekrarlanmaması için gerekli tedbirlerin alınması daveti yaptı. Açıklama “Tüm çabası boyunca Dr. Ayşe Güneş’in sonuna kadar yanındayız! Yaşasın bayan dayanışması!” sözleriyle son buldu.

TTB’nin İstanbul Sözleşmesi’nin İptalinin Reddine Ait Temyiz Başvurusu Reddedildi

TTB, İstanbul Sözleşmesi’nin İptalinin Reddine Ait Danıştay Kararı Hakkında, 30 Ağustos 2022 günü Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’na temyiz müracaatında bulunmuştu. İstanbul Sözleşmesi’nin insan hak ve özgürlükleri metni olduğunun anımsatıldığı müracaat metninde; yetki ögesinin yorum yoluyla, sebep ögesi yokluğunun ise sebep ikamesi ile karşılandığı ve böylelikle gerekçeli karar hakkının ihlal edildiği tabir edilmişti. Temyiz başvurusu oy çokluğu ile reddedildi.  Danıştay İdari Dava Daireleri Şurası, TTB’nin temyiz başvurusunu oy çokluğu ile reddetti ve Danıştay 10. Dairesi’nin kararını onadı. Şuranın karara karşı sunulan karşı oy münasebetinde ise; dava konusu Cumhurbaşkanlığı kararının Anayasa’ya karşıt olduğu, bu nedenle Anayasa Mahkemesi’ne başvurulması gerektiği belirtildi. Bayana yönelik şiddetin sürdüğü, iç hukuktaki 6284 sayılı yasanın ise bayanları gerçek manada muhafazada tek başına kâfi olmadığı vurgulanan karşı oy münasebetinde; İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararının sebep, husus ve emel öğeleri tarafından de hukuka ters olduğunun altı çizildi. (BSHA – Bilim ve Sıhhat Haber Ajansı) 

REKLAM ALANI
ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.